Sosyal Ağlarda Biz :

Etkin Okuyucu

Etkin Okuyucu

ETKİN OKUMA

Online Hızlı Okuma olarak, Ordu ili Okuma Hızı haritası projesinde yaptığımız çalışma sonucunda 25.000 öğrencinin okuma hızı ortalaması 1 dakikada 141 kelime çıkmıştır. Dünya genelinde yapılan akademik çalışmalar sonucunda bu rakam ortalamanın altında kalmaktadır. 

Yandaki resimde de görüldüğü gibi 1 dakikada okuduğunuz kelime sayısı 350 kelimenin altında ise hızlı bir okuyucu değilsinizdir. 

Etkin bir okuyucunun hızlı okuması gerekmektedir. Çünkü okuma hızı ile anlama arasında doğrusal bir bağ vardır. Okuma hızı yükseldikçe anlama oranı da artmaktadır. 

Akademik bilgilere göre normal bir insan, 1 dakikada 1300 kelime ile 1600 kelime arasında okuma kapasitesine sahiptir. Fakat doğru bir eğitimden geçmediği sürece bu hızlara ulaşılamamaktadır. 

Hızlı okumanın anlayama kattığı en büyük etki dikkat ve odaklanmadır. Okuma sırasında gözün beyine gönderdiği kelime sayısı az olduğu sürece beyin yazıya yeteri kadar odaklanamaz. Bu da yazı üzerinde hakimiyetini kayıt etmesine neden olmaktadır. Bütünü kavrama yetisini kayıp eder. Çünkü beyin yazıyı odaklanmadığı zaman bilinç altında kendini meşkul eden diğer konulara odaklanmaya başlayacaktır. Böylelikle yazıda bütünü kavrama özelliğini kayıp eder. 

Sınavlarda, özellikle paragraf sorularında bunu sıkça yaşarız. Paragrafın sonuna geldiğimizde başını unuturuz. Soru bölümene geçince paragrafa tekrar dönüş yaparız. Bu da hem anlam kaybına hem zaman kaybına hemde motivasyon kaybına neden olur.

Etkin okuyucunun ilk önce hızlı okuması lazımdır. Sonrasında ise hedef belirleyerek etkin okuma yol haritalarını takip etmesi gerekmektedir. 

Sizde etkin ve anlayarak hızlı okuma için aşağıdaki linke tıklayarak eğitim grubunuzu seçin.

Hemen Eğitime Başlayın