Sosyal Ağlarda Biz :

Elmadağ Okuyor Projesi

Elmadağ Okuyor Projesi

ELMADAĞ OKUYOR PROJESİ

Bu proje, 2016 yılında Elmadağ Belediyesi ve Elmadağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortak çalışması ile Onlinesoft Bilgi ve İletişim Teknolojileri firmasının www.onlinehizliokuma.net sitesi üzerinden sunduğu Online Hızlı Okuma ve Anlama Platformu altyapısı kullanılarak, Master Eğitmen Sami CİDA tarafından hayata geçirilmilştir. 

Elmadağ Okuyor Projesi 31 okulda, gönüllü olarak projede görev alan 41 öğretmen ve 3.000 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Proje, firmamızın hazırladığı www.elmadagokuyor.com sitesi üzerinden yayına sunulmuş ve hedeflenen başarı sağlanmıştır. Projeyi başlatan Elmadağ Belediyesi'ne, katkı sağlayan Elmadağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ve eğitime gönüllü olarak katılan bütün öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

PROJE RAPORU

ELMADAĞ BELEDİYESİ’NE…

ELMADAĞ OKUYOR PROJESİ kapsamında Elmadağ Belediyesi’nin ilçe genelinde başlatmış olduğu ve Elmadağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkısıyla gerçekleştirilen hızlı okuma ve anlama eğitimi, 15.04.2016 tarihinde sona ermiştir.

İlçe genelinde 17.02.2016 tarihinde başlayan ve yürütüldüğü süre boyunca 31 okuldan 41 öğretmene hızlı okuma ve anlama semineri verilen bu proje kapsamında 2.850 öğrenciye hizmet sunulmuştur. Seminere katılan öğretmenlerin talebi üzerine sisteme 150 öğrenci daha eklenmiştir. Toplamda sisteme 50 öğretmen ve 3.000'e yakın öğrenci dâhil olmuştur.

Eğitim kapsamında projeye ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinden öğrenciler katılmıştır. Eğitimin başladığı tarihten itibaren sisteme katılım oranı yaklaşık %60 olarak gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra, sisteme katılan öğrencilerin okuma hızı genel olarak 2 katına çıkmıştır. Katılan okulların ortalamalarına bakıldığında, öğrencilerin ilk okuma hızları 145 kelime olarak tespit edilmiştir. Eğitim bitimine müteakiben son okuma hızları ise 290 kelimeye çıkmıştır. Her okul teker teker incelendiğinde, okuma hızını dakikada 1.000 kelimenin üzerine çıkartan öğrenciler olduğu da görülmüştür. Proje kapsamında hedeflenen, öğrencilerin okuma hızını 2 katına çıkarmak olmasına karşın, bu oranı 10 katına kadar çıkaran öğrenciler de olmuştur.

Bu eğitim sayesinde öğrencilerimiz okudukları kitap, dergi, makale vb basılı materyal sayısını artırmış olacaktır. Bununla birlikte, okuduklarını daha iyi anlayacaklar, sınavlarda ise daha az zamanda daha fazla soru çözeceklerdir.

Proje raporunun detayları, ilçe genelinde projeye katılan okulların raporu, her okulun ve her sınıfın genel ve sistematik raporu ekteki dosyalarda sunulmuştur.

Öncelikle bu eğitimin düzenlenmesi için proje başlatan Belediye Başkanı Sayın Gazi ŞAHİN başta olmak üzere tüm Elmadağ Belediyesi’ne, Elmadağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, projeye gönüllü olarak katılan ve destek veren öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Sisteme katılan öğrencilerimizin de başarılarının devamını diliyorum.

Proje Koordinatörü ve Master Eğitmen

Sami CİDA

Hemen Eğitime Başlayın