• 0533 414 56 73
  • info@onlinehizliokuma.net
Sosyal Ağlarda Biz :

Online Hızlı Okuma Testi

TATLI DİL

Mağaza vitrinlerindeki mankenleri bilirsiniz. Hepsi de güler yüzlüdür. Ama dilleri olmadığı için soğukturlar. İnsanları da güzel yapan, sıcak yapan dildir. Ama her dil değil. Dilin de tatlısı olmalı. Çünkü o dil, ağzın içinde her dönüşünde can yakar, kalp kırar. “Dil yarası, yaraların en derinidir.”
derler. Doğru sözdür. Bıçağın açtığı yara, zamanla kapanır, dil yarası ise kapanmak nedir bilmez. Üstelik acı dilin zararı yalnız karşısındakine değildir, kendi sahibini de, dünya güzeli olsa çirkinleştirir. Nice güzel insanlar vardır ki dilleri yüzünden sevilmezler. Ama tatlı dil, öylemi ya? Yılanı deliğinden çıkarır, derler. Yılan insanın dilinden anlamaz. Ama tatlı dilin ne kadar etkili olduğunu anlatmak için böyle demişler. Güzel konuşmayı, hüner saymalı. Tatlı konuşmalarıyla tanınmış insanlar vardır. Onları dinlemek, başlı başına bir zevktir. Hani bazı insanlar için “ağzından bal akıyor.” derler ya. İşte bu ağızdan bakan bal, tatlı dilin balıdır.
Mademki tatlı dil, her kapıyı açan sihirli bir anahtardır: “Öyle ise ne duruyoruz? Dilimizi tatlılaştıralım .” diyeceksiniz. Gönülleri fetheden tatlı dil, bütün gücünü gönülden alır. İnsanın dilinin tatlı olması için, gönlünün tatlı, iyi olması gerekir. Asık suratlı bir insanın dökeceği tatlı dil, tilkinin kargaya döktüğü tatlı dil gibidir. İnsanı belki kısa bir zaman için aldatır ama çabucak foyası ortaya çıkar. Gerçek tatlı dil, iyi insanda olur. Yüreği sevgi dolu insanın dili, kendiliğinden tatlılaşır.

Hemen Eğitime Başlayın
Okuma hızınızı ölçmek için "BAŞLAT" düğmesine tıkladıktan sonra metni okumaya başlayın.
Okumayı bitirdiğinizde "BİTİR" düğmesine tıklayın.